Další řešení

Monitoring Whats UP GOLD

Produkt Whats Up nabízí silné a vysoce efektivní nástroje pro správu datových sítí, monitorování aplikací a komunikačních protokolů pro rozsáhlé systémy. Je schopen sledovat kompletní IT infrastrukturu a stále se vyvíjí. Data jsou získávána prostřednictvím SNMP protokolu (v1, v2, v3) nebo prostřednictvím WMI protokolu. Tyto schopnosti umožňují hlásit nežádoucí stavy na zařízeních (zaplnění disků, vytížení paměti, zatížení procesorů, chod aplikací, apod.). O všech událostech je administrátor systému informován prostřednictvím webového rozhraní aplikace. Pro vzdálenou správu lze nastavit zasílání e-mailů nebo SMS v případě překročení definovaných stavů. Systém rovněž umožňuje nastavení zasílání pravidelných reportů.

Rozšiřující pluginy systému Whats Up Gold:

WhatsConfigured -  automaticky zálohuje a dokumentuje důležité konfigurační soubory a zároveň šetří čas při vyhledávání změn díky porovnávání jejich obsahu. Umožňuje také hromadnou konfiguraci zařízení přes protokol telnet či ssh.

WhatsConnected -  zjišťuje mapu sítě na základě ip arp záznamů a pomocí LLDP nebo CDP protokolu.

WhatsVirtual- sjeho pomocí  je možné sledovat virtuální stanice na serveru VMware ESX a ESXi. WhatsVirtual je schopen provádět základní úkony, jako jsou vypnutí, zapnutí, restart a zálohování virtuální stanice.

Flow Monitor - umožňuje rozpoznání a třídění síťového provozu, které je založeno na NetFlow technologii od společnosti Cisco. Díky tomu administrátor získá přehled o výkonnosti sítě a využití šířky pásma.

Flow Publisher - je program pro Windows stanice podobný snifferu, který analyzuje síťový provoz a generuje NetFlow statistiky. Ty dále posílá ke zpracování Flow Monitoru. Tvoří tak částečnou alternativu k NetFlow sondám nebo Cisco směrovačům.

VoIP Monitor - slouží k zobrazení chybovosti, ztráty paketů, zpoždění a dalších výkonnostních hodnot, pomocí proprietální Cisco IP SLA technologie.

Failover manager - tvoří jednoduchou správu dvou Whats Up Gold systémů běžících současně se stejnou databází. Zajišťuje tak redundanci a eliminování pádu celého monitorovacího systému.

Monitorovat je tedy možné:
Hardware: stav CPU, disků, teploty v počítačích, obsazení paměti, stav UPS, atd.
Systémy: systémové zdroje, stav procesů, aplikací, adresářů a souborů, služeb, atd.
Datová síť: stav jednotlivých aktivních síťových prvků, jednotlivých komunikačních portů, stav komunikačních linek, stav portů, atd.
Protokoly: stav webového serveru, ftp serverů, poštovních serverů, databází, atd.

Monitoring snmp zařízení Nagios

Fully Automated Nagios je open source balík software pro monitorování snmp zařízení, jako jsou aktivní prvky sítě, UPS a další. Je složen ze čtyř částí. První základní částí je software Nagios, vysoce škálovatelný monitoring, běžící na systému Linux. V případě balíku FAN jde o distribuci CentOS. Pomocí pluginů lze monitorovat vše potřebné. Pro přístup k monitoringu se využívá webového rozhraní. Notifikace mohou být zasílána elektronickou poštou i přes sms. Další částí je veliká nadstavba Centreon.  Je to uživatelsky přívětivé webové rozhraní s možností plné konfigurace, vytváření grafických reportů a mrtg grafů. Nástrojem na zobrazení mapy sítě je NagVis. V této webové aplikaci je možné vidět graficky stav monitorovaných zařízení. Používá se libovolný obrázek, na který se doplní ikony konkrétních hostů, případně služeb. Poslední součástí je webová aplikace pro reporting Nareto. Nagios je vydáván pod GPL licencí.

AG COM Semináře

Copyright © 2016 AG COM

OP LZZ Projekt Mapa stránek Informace o webu Twitter LinkedIn Vyrobil a spravuje FG Forrest, a.s.